Dzisiaj jest 28 Czerwca 2016, Wtorek, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana
Wszędzie
  • Wszędzie
  • Aktualności
  • Komunikaty
  • Artykuły
Wersja dla osób niesłyszących Wersja kontrastowa serwisu Zmień rozmiar czcionek na stronie

Kościół parafialny

Kościół parafialny

Kościół parafialny p.w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej

Początki kościoła parafialnego odnieść należy do przedziału lat 1260-1289. Pod ostatnią z tych dat wzmiankowany jest bowiem w dokumentach proboszcz kościański - Jakub. Z kolei, zgodnie z podaniami, rozpoczęcie budowy kościoła nastąpiło w 1333 roku, a więc po oblężeniu i zdobyciu miasta przez księcia Kazimierza (Wielkiego), późniejszego króla Polski. 
Kościół usytuowany został nie w pierzei rynku, lecz w jego pobliskim sąsiedztwie, co było typowe dla ówczesnych miast wielkopolskich. Budowę zakończono prawdopodobnie przed rokiem 1396, bowiem wtedy nastąpiło odsłonięcie kilku ołtarzy z fundacji rajców miasta. 
W ciągu XV w. dobudowano nawy boczne i sześć kaplic. Kolejna faza rozbudowy kościoła farnego miała miejsce po wielkim pożarze miasta w 1503 roku. W 1547 roku w wyniku pożaru zawaliła się wieża. Odbudowano ją w 1594 roku, ale i ta runęła ostatecznie na skutek huraganu w 1711 roku i nigdy już nie została odbudowana. 
Począwszy od połowy XIV w. aż do roku 1755 fara znajdowała się pod zarządem Joannitów poznańskich. W 1610 roku posiadała już sześć kaplic i jedenaście ołtarzy. 
Nie przetrwały również kościańskie dzwony. Największy, ważący pierwotnie 52 cetnary dzwon "Assumpta", poświęcony patronce kościoła, odlany został w 1505 roku. W czasie I wojny światowej dzwon skonfiskowali Prusacy, przetapiając go na cele wojenne, podobnie jak dwa mniejsze dzwony: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. 
Dzisiejszy kościół to gotycki, orientowany, murowany z cegły w układzie wendyjskim, halowy, trzynawowy, na rzucie nieregularnego prostokąta zamkniętego od wschodu.

Czytaj również