„Co Google i Facebook mają wspólnego z gromadami gwiazd?”

Miejscowość: Obserwatorium Astronomiczne
Miejsce: Wieża Ciśnień
Data rozpoczęcia: 2017-11-09
Data zakończenia: 2017-11-09

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Co Google i Facebook mają wspólnego z gromadami gwiazd?”, który odbędzie się 9 listopada o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Hypki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Firma Google oraz Facebook to przykłady dwóch firm gigantów ze świata internetowego. Gromady gwiazd to obiekty astronomiczne, które składają się z gwiazd związanych grawitacyjnie, a więc stanowiących pewną całość. Podczas wykładu odpowiemy na pytanie, co firmy z branży technologicznej mogą mieć wspólnego z astronomią. Brak wspólnego mianownika jest tylko pozorny.

Dr Arkadiusz Hypki zajmuję się głównie badaniem dynamiki układów gwiazdowych, jego podstawowym narzędziem pracy są symulacje numeryczne. W przeszłości zajmował się badaniem powstawania oraz ewolucji gwiazdowej i dynamicznej specjalnej grupy gwiazd o nazwie błękitni maruderzy, które można spotkać m. in. w gromadach gwiazd. Następnie pracował przy projekcie tworzenia specjalnego oprogramowania, które pomoże przy naukowym wykorzystaniu danych z misji Gaia.

Obecnie jego praca skupia się na przygotowaniu kodu MOCCA, aby mógł dokładniej śledzić ewolucję gwiazdowych układów hierarchicznych, czyli takich, które składają się z co najmniej trzech gwiazd, w gromadach gwiazdowych.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.