Programy UE

Kościan Dziękuje 2010

W 2010 roku wpłynęło osiem wniosków o przyznanie nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE”. Kapituła po przeanalizowaniu wszystkich wniosków, w dniu 13 kwietnia 2010 r., podjęła uchwałę w sprawie przyznania nagród Panom Bogusławowi Kostykowi, Leszkowi Michalczakowi i Jerzemu Zielonce. O przyznanie statuetki Panu Bogusławowi Kostykowi wnioskował Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Kościanie Maria Cegłowska, Leszkowi Michalczakowi wnioskował Wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK Włodzimierz Kozłowski, natomiast Jerzemu Zielonce Burmistrz Miasta Kościana Michał Jurga.

Nagrodę Miasta Kościana Kapituła przyznała Bogusławowi Kostykowi w uznaniu za zasługi dla rozwoju i propagowania idei czerwonokrzyskich oraz honorowego krwiodawstwa w Kościanie, Leszkowi Michalczakowi za zasługi dla rozwoju i propagowania ruchu turystycznego w Kościanie, zaś Jerzemu Zielonce w dowód uznania za działalność badawczą i publicystyczną związaną z pogłębianiem i upowszechnianiem wiedzy o Kościanie i jego historii.

Wręczenie Nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE” miało miejsce podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Kościana inaugurującej XXIV Dni Kościana, w dniu 28 maja 2010 r.

Laureaci „Kościan Dziękuje” 2010


Pan Bogusław Kostyk jest długoletnim działaczem czerwonokrzyskich angażującym się w propagowaniu honorowego krwiodawstwa. Swoją działalność w PCK rozpoczął w 1954 r. Współorganizuje różne imprezy HDK i PCK m.in. Samochodowe Rajdy HDK i PCK po Ziemi Kościańskiej, których celem jest propagowanie honorowego krwiodawstwa, bezpieczeństwo ruchu drogowego, OC, pierwszą pomoc, a także historię miasta Kościana i piękno powiatu-naszej małej Ojczyzny. Przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Rejonowego PCK w Kościanie. Od początku lat dziewięćdziesiątych pracuje jako wolontariusz w Głównej Komisji Rewizyjnej PCK w Warszawie, w której pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Od kilku lat w szkołach i grupach środowiskowych wygłasza prelekcje z zakresu krwiodawstwa i udzielania pierwszej pomocy, a także współorganizuje w ramach OC obozy w różnych miejscowościach nadmorskich. Dzięki jego inicjatywom i zaangażowaniu zorganizowano wiele konkursów prozdrowotnych dla krwiodawców z miasta i powiatu kościańskiego oraz pokazów z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odznaczony dwukrotnie między innymi „Zasłużony dla zdrowia narodu” Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a przez PCK „Kryształowym Sercem” oraz przez Marszałka Województwa Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.


Pan Leszek Michalczak jest dyrektorem Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie, a także długoletnim, zasłużonym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Kościanie. W latach 1982-1998 corocznie organizował i prowadził górskie obozy wędrowne dla młodzieży w oparciu o trasy typowe Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych-łącznie 17 obozów dla 398 uczestników. Ponadto bierze czynny udział w organizacji rajdów turystycznych w oddziale PTTK w Kościanie. Od 2005 roku prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia sekcji turystyki pieszej i rowerowej na Kościańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką PTTK, Odznaką PTTK „Za pracę z młodzieżą”. W roku 1985 otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi, a w 2008 roku został odznaczony przez ministra turystyki i Sportu Odznaką Honorową „ Za zasługi dla Turystyki”. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Oddziału PTTK w Kościanie i Przewodniczącego Komisji Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Kościanie.


Pan Jerzy Zielonka jest rodowitym kościaniakiem, znanym dziennikarzem i regionalistą, wybitnym znawcą historii Kościana, a także specjalistą w dziedzinie problemów historii najnowszej, głównie dziejów oręża wielkopolskiego i działalności konspiracyjnych organizacji niepodległościowych w latach 1939-1945. Działalność Pana redaktora Jerzego Zielonki na rzecz historii miasta jest wszechstronna, a jego dorobek w tej dziedzinie niekwestionowany.