Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Minister Zdrowia Rozporządzeniem z dnia 24 marca 2020 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się po terytorium Polski. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnym i zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.


Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Szczegółowe informacje oraz pytania i odpowiedzi dotyczące ograniczeń wynikających z nowych zasad bezpieczeństwa znajdują się w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wciąż także obowiązkowa jest 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus