Programy UE

28 listopada 2023

Przebudowa zabytkowej kamienicy

Trwa przebudowa i adaptacja XIX-wiecznej kamienicy na potrzeby kościańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy.

Na rogu ulic Piłsudskiego i Gostyńskiej prowadzona jest duża inwestycja o wartości 5,6 miliona złotych, w całości finansowana z budżetu Wojewody Wielkopolskiego. Miasto przebudowuje zabytkową, dwukondygnacyjną kamienicę z oficyną na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy.

Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 534 metry kwadratowe. Po przebudowie, podopieczni ŚDS będą mieli do dyspozycji: salę ćwiczeń, kuchnię do treningu kulinarnego, stołówkę, świetlicę, salę komputerową, salę muzyczną, salę plastyczną, salę doświadczania świata.

Na placu wewnętrznym trwa budowa łącznika kamienicy z oficyną oraz szybu windy. W budynkach wykonywana jest wentylacja mechaniczna, instalacje elektryczne, system sygnalizacji pożaru, centralne ogrzewanie, instalacje wodociągowo-kanalizacyjne oraz izolacja termiczna ścian.

Na zdjęciach przedstawiamy fragmenty elewacji, na której odtwarzane są gzymsy, bonie i kroksztyny. Wstawiono stylizowaną, trzyszybową stolarkę okienną wykonaną z naturalnego drewna. Stare, drewniane drzwi do budynku przechodzą aktualnie proces renowacji.