Programy UE

Przydatne informacje podczas epidemii koronawirusa

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i rozprzestrzenianie się koronawirusa w naszym kraju, a także w trosce o Państwa bezpieczeństwo proszę na bieżąco śledzić strony gov.pl/koronawirus, a także oficjalne profile Facebook’a Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz GIS.

         Zachęcam Państwa również do śledzenia informacji zamieszczanych na stronie Urzędu Miejskiego Kościana, związanych z panującą epidemią COVID-19. Dla zapewnienia przejrzystości publikowanych informacji dotyczących koronawirusa w serwisie Urzędu Miejskiego Kościana stworzyliśmy specjalną zakładkę „Koronawirus - ważne informacje”. W tym miejscu chronologicznie zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej i podejmowanych działań (https://koscian.pl/koronawirus).

         Jeżeli istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem należy zadzwonić na całodobowy numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

         Dla wszystkich dzwoniących w sprawie kwarantanny  COVID-19 dostępna jest infolinia  do kontaktu z inspekcją sanitarną +48 22 25 00 115. Infolinia czynna jest całą dobę.

         Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być:

  • duszności i kłopoty z oddychaniem,
  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C) lub gorączka,
  • bóle mięśni i ogólne zmęczenie,
  • objawy przeziębieniowe,
  • utrata smaku lub węchu.

 

        W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy zadzwonić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościanie (Sanepidu) telefon alarmowy: 607 522 901 lub skorzystać z teleporady u swojego lekarza POZ i powiedzieć o zaistniałych objawach.

        W przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, należy natychmiast zadzwonić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (Sanepidu) i powiadomić o tej sytuacji. Sanepid  poinformuje, jak dalej postępować. 

       Korzystajcie Państwo tylko z wiarygodnych źródeł informacji, nie dajcie się panice. Dbajcie o siebie i swoich bliskich.

 

Z wyrazami szacunku
Burmistrz
Miasta Kościana
Piotr Ruszkiewicz