Uczniowie dla Niepodległej

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kościanie postanowili uczcić to wydarzenie w szczególny sposób.

Obchody planowane są w formie projektu szkolnego pod hasłem: „Uczniowie dla Niepodległej”, którego realizacja przypada na 9 listopada 2018 r. Jednak już dwa dni wcześniej odbędzie się „Maraton matematyczny dla Niepodległej”, a 8 listopada, zostanie przeprowadzony konkurs recytatorski oraz konkurs ortograficzny o tematyce niepodległościowej, przeznaczony dla uczniów klas VII, VIII oraz III gimnazjum. Wykonane również wcześniej na lekcjach plakaty o treści patriotycznej – jako grafika użytkowa udekorują szkolne korytarze.

Tego dnia (9 listopada) zajęcia o tematyce patriotycznej realizują wszystkie oddziały szkoły. Wciągnięcie flagi na maszt przed szkołą rozpocznie niesamowitą, historyczną podróż do przeszłości. Uczniowie będą uczestniczyć w przedstawieniu słowno – muzycznym ukazującym drogę Polski do wolności oraz  wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Wychowawcy, wraz z uczniami, przygotowują w klasach kotyliony i fragment flagi Polski, który połączony w jedną, sześciometrową flagę z krepy zawiśnie na szkolnym korytarzu, gdzie o godzinie 11:00 wszystkie klasy zbiorą się do wspólnego śpiewania hymnu. W ramach sprawdzenia swej wiedzy historycznej wezmą udział w quizie przygotowanym przez nauczycieli historii oraz posadzą przed szkołą „Drzewko Niepodległości”. Na zakończenie tego szczególnego dnia każda klasa przywiesi na tablicy „życzenia dla Polski”, a wybrana grupa uczniów wraz z opiekunami symbolicznie zapali znicze na grobach powstańców.