VIII Kościańska Noc Muzeum

Miejscowość: Kościan
Miejsce: Wały Żegockiego
Data zakończenia: 2019-05-18
Organizator: Muzeum Regionalne w Kościanie

Tegoroczne święto muzealników pragniemy obchodzić wraz z Państwem na terenie Wałów Żegockiego przed Wielkim Ekranem.

Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy aż 3 różne pokazy filmowe:

1. Cykl edukacyjny „Jan Matejko - Historia w ożywionych obrazach" (2014-2016) reż. Marek Brodzki. Jest to próba przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów Jana Matejki.

Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Dla Państwa zaprezentujemy następujące dzieła Jana Matejki:

- "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965" (rok prod. 2016)

- "Unia lubelska" (rok prod. 2016)

- "Kazanie Skargi" (rok prod. 2016)

- "Konstytucja 3 Maja 1791 r." (rok prod. 2014)

2. Muzeum utracone - "Pamięć jest kluczem". Film opowiada o najważniejszych dziełach, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i które udało się odzyskać.

3. "Poszukiwany, poszukiwana"(1973), reż Stanisław Bareja - Saper, elektryk wysokich napięć i ….. jak się okazuje muzealnik to zawody podwyższonego ryzyka. Cóż ma począć biedny kustosz gdy nie zgadza się muzealna inwentura? Wszakże nie skradziono tubki kremu, kubka śmietany czy paczki gumy do żucia, ale zaginęło dzieło sztuki! I to sztuki przez duże „S”! Uciekając przed więziennym pasiakiem, podejrzany o kradzież pracownik zaczyna ukrywać się w przebraniu pomocy domowej, czemu towarzyszy wiele zabawnych perypetii związanych z życiem codziennym w Polsce Ludowej.

Dodatkowo w trakcie seansu będzie możliwość skorzystania z caffe pod chmurką.

Serdecznie zapraszamy na seans w trakcie Nocy Muzeów, 18 maja 1919 r. przy Wałach Żegockiego.

Startujemy ok godz. 20:30