Programy UE

06 września 2022

Wycieczka rowerowa z Kościana do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu

W minioną niedzielę Fundacja Pro Bike & Dance zorganizowała wycieczkę rowerową z Kościana do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu nazywanego ‘Perłą wśród niziny’ w której uczestniczyli turyści z: Poznania, Leszna, Pobiedzisk, Gniezna, Lubonia, Murowanej Gośliny, Kościana i Oborzysk Starych.

Na trasie rajdu znalazła się Choryń w której dwukrotnie przebywał Adam Mickiewicz.

W Kopaszewie rowerzyści zwiedzili wnętrza pałacu z ekspozycjami poświęconymi Adamowi Mickiewiczowi i Helenie Modrzejewskiej, którzy w nim bywali oraz przypałacową kaplicę MB Śnieżnej. Przejechali oni także najdłuższą w Europie aleję platanową.

Pobyt w Lubiniu rozpoczęli od obiadu w refektarzu opactwa. Pani Magdalena znana z programu „Rączka gotuje – smaki klasztorne” przygotowała rosół z kilku gatunków drobiu, pierś kurczaka w ziołach i nalewce Benedyktynce wytwarzanej w lubińskim klasztorze na pierzynce ze szpinaku z ziemniakami polanymi sosem z Benedyktynką. Do kawy był sernik na zimno z brzoskwiniami pod galaretką.

Po tej uczcie dla ciała, uczestnicy rajdu udali się na ucztę dla ducha czyli na zwiedzanie kościoła klasztornego pod przewodnictwem Brata Roberta. Byli oni w podziemiach, zakrystii oraz ogrodzie.

W drodze powrotnej przystanki były na rynku w Krzywiniu przy uroczych kamienicach, figurze św. Wawrzyńca i wiatraku koźlaku z XVII w. oraz przy dworze w Osieku w którym gościł Adam Mickiewicz. Z kolei przy ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie rowerzyści poznali historię słynnej gryżyńskiej brzozy.

Ostatnim punktem wycieczki była willa Berlińska w stylu neorokokowym z 1902 r. z pięknie utrzymanym parkiem w Nielęgowie - nowy punkt na gastronomicznej mapie Gminy Kościan.

Niedzielny rajd był testowaniem jednej z tras Rowerowego Rajdu Retro, który Fundacja Pro Bike & Dance chce zorganizować w przyszłym roku. Tak więc jeśli posiadacie rower wyprodukowany przed 1989 r. zadbajcie, aby mógł on jeździć i przygotujcie dla siebie stylówkę pasującą do czasu z którego jest Wasz rower.

Organizatorzy dziękują sponsorom rajdu za pomoc w jego przygotowaniu: Gminie Kościan, Miastu Kościan oraz firmie Top Farms Wielkopolska właścicielowi marki sok SOGO. Każdy z uczestników rajdu otrzymał 2 butelki soku SOGO, rozlosowano 3 książki Pana Emiliana Prałata o Choryni od Gminy Kościan oraz torby na zakupy z gwarą poznańską od Miasta Kościan.

 

Do zobaczenia w przyszłym roku na Rowerowym Rajdzie Retro!