Wykład popularnonaukowy - Korona Słoneczna

Miejscowość: Kościan
Miejsce: Wieża CIsnień
Data zakończenia: 2018-07-12
Organizator: Obserwatorium Astronomiczne w Kościanie

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Korona Słoneczna”, który odbędzie się 12 lipca o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Paweł Rudawy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ziemia orbituje zanurzona w szybkich, turbulentnych strumieniach namagnetyzowanej plazmy wiatru słonecznego, wypływających z korony słonecznej, czyli atmosfery Słońca. Czym jest korona słoneczna i dlaczego jest trzysta razy gorętsza niż fotosfera Słońca? Jakie zjawiska i procesy kształtują strukturę i wpływają na ewolucję korony?  Co się dzieje, gdy w koronie wyzwalana jest energia miliarda bomb wodorowych? Jak zjawiska zachodzące na Słońcu wpływają na nasze życie? To pytania, na które spróbujemy znaleźć odpowiedz podczas wykładu.

Prof. dr hab. Paweł Rudawy pracuje w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej. Główne tematy jego badań naukowych to dynamika protuberancji słonecznych, numeryczne modelowanie ewolucji plazmy rozbłysków słonecznych, mechanizmy grzania korony słonecznej, pogoda kosmiczna. Zorganizował wiele ekspedycji dla obserwacji całkowitych zaćmień Słońca.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.

Zapraszamy.