Zawody sikawek konnych w Cichowie

Ponad 90 drużyn rywalizowało w niedzielę 14 sierpnia w Cichowie w VIII Europejskich i XI Krajowych Zawodach Sikawek Konnych. Zawody w Cichowie są największą tego typu imprezą w kraju.

Spotkać więc było można strażaków nie tylko z wielkopolski, ale też z rejonów województwa opolskiego, łódzkiego, kujawsko – pomorskiego, czy mazowieckiego. W Cichowie jak na zawody rangi europejskiej przystało, podziwiać można było również pożarników z Czech, Słowacji i Węgier. Po raz pierwszy zaprezentowała się również drużyna z Niemiec.

Zawody w Cichowie rozpoczęły się od uroczystej defilady, którą prowadził Komendant Zawodów – dh Grzegorz Stanisławiak. Wszyscy strażacy przemaszerowali przy wtórze orkiestry dętej – oczywiście strażackiej, przed trybuną honorową, na której zasiedli między innymi: dh Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Wojciech Ziemniak - Poseł na Sejm RP, Andrzej Jankowski – Dyrektor Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, Starosta Kościański, Wójtowie i Burmistrzowie z wielkopolskich gmin oraz przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. Licznie przybyła publiczność mogła przez blisko 7 godzin podziwiać wszelakiego rodzaju sikawki konne (parowe, dwukołowe, ciągnione przez strażaków). Do jednych z najstarszych konnych sikawek zalicza się również ta, którą zaprezentowali publiczności i sędziom strażacy ochotnicy z miejscowości Okuniew (województwo mazowieckie). „Pożarnicza maszyna” będąca na wyposażeniu tej jednostki została wyprodukowana w 1812 roku, ale pomimo słusznego wieku, mogłaby ugasić z pewnością jeszcze nie jeden pożar. Zawody w Cichowie stanowią pewnego rodzaju ewenement wśród strażackich zmagań. Nie chodzi w nich bowiem tylko o zdobycie jak najlepszego miejsca, ale również o możliwość pochwalenia się zabytkowymi sikawkami, pięknymi końmi i historycznymi mundurami. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Cichowie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji. Po podliczeniu punktów zdobytych za pokonanie toru przeszkód i przewróceniu za pomocą ręcznie tłoczonej wody  tzw. ognika, oraz punktów za prezencję i walory historyczno-estetyczne (min. autentyczność mundurów i sprzętu strażackiego) poszczególnych zespołów, najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:
- w kategorii drużyn żeńskich: I miejsce - KDP Kaniew, II miejsce – KDP Gościejew, III miejsce – KDP Łany,
- w kategorii drużyn męskich: I miejsce - OSP Łany, II miejsce – OSP Gościejew, III miejsce – OSP Kaniew,
- w kategorii drużyn zagranicznych: I miejsce – Budapeszt (Węgry), II miejsce – Pomaz (Węgry), III miejsce –FF Kallinchen Stadt Zossen (Niemcy).

Ponadto zostały wręczone puchary i dyplomy dla najlepszej drużyny męskiej z terenu powiatu kościańskiego dla OSP Nowa Wieś, oraz dla najdalej oddalonej od miejsca zawodów jednostki startującej w zawodach, którą otrzymali druhowie z Węgier – Berettyóujealu. Zawody te to nie tylko ćwiczenia bojowe i tor przeszkód. Oceniane są zaprzęgi oraz wartość historyczna sikawek. W tych kategoriach klasyfikacje jednostek przedstawiały się następująco:
- ocena sikawek i zaprzęgów: I miejsce - OSP Trzebosz, II miejsce - OSP Okuniew, III miejsce - OSP Sworowo,
- ocena wartości historycznej sikawek: I miejsce - OSP Trzebosz, II miejsce - OSP Wyśmierzyce, III miejsce - OSP Wysocko Małe,
- za najstaranniej dobrane i utrzymanie konie: OSP Trzebosz,
- za najstaranniej dobrany rząd koński: OSP Okuniew,

Patronat honorowy nad Zawodami objął Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast ich organizatorami byli: Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Kościanie przy współudziale Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Samorządy Gmin w powiecie kościańskim, Oddziały Miejsko – Gminne, Gminne Związki Ochotniczych Straży Pożarnych RP w powiecie kościańskim. Komisja sędziowska VIII Europejskich i XI Krajowych Zawodów Sikawek Konnych – Cichowo 2011 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów – Dh Zbigniewa Przydróżnego.

Zawody w Cichowie to nie tylko impreza dla miłośników pożarnictwa. Można tutaj również miło spędzić wolny czas. Kto nie był na VIII Europejskich i XI Krajowych Zawodach Sikawek Konnych niech żałuje albo już dziś rezerwuje sobie popołudnie w sierpniową niedzielę 2012 roku bowiem kolejne zawody już za 12 miesięcy.