Programy UE

23 stycznia 2013

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Z okazji przypadającej 22 stycznia 2013 roku jubileuszowej, 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w imieniu mieszkańców powiatu i miasta Kościana samorządowcy i regionaliści złożyli wiązanki kwiatów i oddali hołd powstańcom styczniowym pochowanym w Żołnierskiej Kwaterze Obrońców Rzeczpospolitej na kościańskim, starym cmentarzu.

Wiązanki kwiatów złożyli: Andrzej Jęcz - Starosta Kościański, Michał Jurga - Burmistrz Miasta Kościana, Edward Strzymiński - Wicestarosta Kościański, Maciej Zielonka -Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kościana. Hołd powstańcom oddali także obecni na cmentarzu regionaliści: Jan Pawicki i Jerzy Zielonka.
W mogiłach spoczywają:
Czesław Olsztyński, urodził się 6 kwietnia 1842 roku w Biezdrowie koło Poznania. W 1863 roku pełnił służbę w wojsku jako ułan w Sulechowie. Zdezerterował. Walczył pod dowództwem Léona Younga de Blankenheima w bitwach pod Nową Wsią i Brdowem. Za udział w Powstaniu został skazany na 8 miesięcy fortecy. Ponownie został wcielony do armii pruskiej. Bral udział w wojnie austriacko - pruskiej i prusko - francuskiej. Zmarł 17 sierpnia 1930 roku.
Stanisław Konopiński, urodził się 6 kwietnia 1842 roku w Żelaźnie. W 1864 roku służył w oddziale powstańców inowrocławskich, który zorganizowano po klęsce pod Ignacewem. Był więziony w Inowrocławiu i poznańskiej Cytadeli. W późniejszych latach był kierownikiem szkoły w Gierłachowie. Zmarł 11 stycznia 1931 roku.
Przyjmuje się, że w szeregach powstańczych służyło około 200 tys. osób. Zginęło około 20-25 tys. powstańców. Ponad 40 tys. wysłano na katorgę. Skonfiskowano około 3 tys. majątków. Za koniec Powstania uważa się dzień stracenia na Cytadeli Warszawskiej ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta i jego 4 towarzyszy w dniu 5 sierpnia 1864 roku.
bj/jp