Programy UE

20 listopada 2023

Kosmiczne Zagrożenie: Odkrywanie i Monitorowanie Potencjalnie Niebezpiecznych Planetoid

Miejscowość: Kościan
Miejsce: Wieża Ciśnień
Data rozpoczęcia: 2023-12-01
Data zakończenia: 2023-12-01
Organizator: Obserwatorium Astronomiczne w Kościanie

Zapraszamy na wykład popularnonaukowy pt. „Kosmiczne Zagrożenie: Odkrywanie i Monitorowanie Potencjalnie Niebezpiecznych Planetoid”, który odbędzie się 1 grudnia o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi mgr Karolina Dziadura z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Planetoidy na kursie kolizyjnym z Ziemią stanowi od dawna zagrożenie dla życia na Ziemi. Pomimo postępu w obserwacji takich obiektów oraz analizy wpływu czynników niegrawitacyjnych i grawitacyjnych na orbity, nasza zdolność do dokładnego przewidzenia takiego zdarzenia wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Zidentyfikowaliśmy już większość potencjalnie niebezpiecznych planetoid (PHASs), jednak ich zbliżenia do orbity Ziemi wymagają ciągłego monitorowania. Jest to bardzo popularna działka astronomii zajmująca się opracowaniem modeli określania prawdopodobieństwa kolizji, oceny skali zniszczeń i strategii zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Ciągle wysyłamy misje kosmiczne odwiedzające Małe Ciała Układu Słonecznego w celu lepszego poznania tych obiektów. Najnowsza misja NASA DART to pierwsza, udana próba zmiany orbity planetoidy przez człowieka. Naukowcy ciągle starają się znaleźć rozwiązanie potencjalnego zderzenia.

Badanie kosmicznego zagrożenia jest istotne w obliczu ewentualnych skutków kolizji planetoidy z Ziemią. Podczas wykładu przedstawiona zostanie istota tego zagrożenia, dotychczasowe postępy w dziedzinie identyfikacji i monitorowania planetoid oraz plany działania w przypadku zbliżającej się kolizji.

Wykład jest nieodpłatny. Zapisywać na wykład można się dzwoniąc lub wysyłając SMS pod numer 500 014 582.

Wykład przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia.

 

Zapraszamy.