Programy UE

Narodowe Święto Niepodległości

Miejscowość: Kościan
Miejsce: Kościan
Data rozpoczęcia: 2020-11-11
Data zakończenia: 2020-11-11

Drodzy Mieszkańcy! Zbliża się 11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Pandemia i wynikające z niej ograniczenia sprawiają, że nie możemy organizować obchodów w tradycyjnym wymiarze. Największą wartością jest bowiem obecnie zdrowie obywateli.

Prosimy więc wszystkich, aby stosowali się do bieżąco ogłaszanych przepisów. Pandemia przybiera na sile, dlatego między innymi musimy zachowywać bezpieczną odległość, zakrywać usta i nos oraz przestrzegać wszelkich zasad sanitarnych. Warto kontaktować się telefonicznie z bliskimi, sprawdzać czy nie potrzebują pomocy. Dotyczy to zwłaszcza troski o seniorów i chorych. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.

Kościan także w tym roku nie zapomni mimo wszystko o narodowych zasługach naszych poprzedników. W Waszym imieniu Szanowni Państwo złożymy wiązanki kwiatów i zapalimy znicze w miejscach, związanych z walką o Niepodległość. Jednocześnie prosimy o  udekorowanie w dniu Narodowego Święta Niepodległości swoich domów biało-czerwonymi barwami. Proponujemy także włączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu”. W samo południe 11 listopada w radiu i telewizji rozbrzmi Hymn Narodowy, którym oddamy hołd Ojczyźnie. Przyłączcie się Państwo do uczczenia niepodległości wywalczonej przez naszych przodków i dajcie wyraz pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń.

Aby stworzyć okazję do refleksji na temat znaczenia Niepodległości w życiu Narodu ogłaszamy konkursy o Nagrodę Burmistrza Miasta Kościana, i to:

* Konkurs dla dzieci w wieku do lat 10 - na rysunek o tematyce „Kościan w walce o wolność na przestrzeni dziejów”. Forma dowolna.

* Konkurs otwarty - na wiersz o tematyce „Kościaniacy w obronie Ojczyzny”. Forma dowolna.     

* Konkurs dla seniorów powyżej 70 roku życia – na krótkie wspomnienie na temat „Czym jest dla mnie Niepodległość”.

Prace, podpisane imieniem, nazwiskiem i adresem autorów, należy przesyłać do końca miesiąca listopada 2020 roku do Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego Kościana, Al. Kościuszki 22, 64-000 Kościan (na adres mailowy promocja@koscian.pl). Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej miasta w grudniu 2020 roku.         

Informujemy jednocześnie że na Placu Wolności zaprezentowana zostanie wystawa okolicznościowa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „TU rodziła się Solidarność”, którą będzie można oglądać do końca listopada 2020 roku. A na naszej stronie internetowej i na facebooku w dniu 11 XI 2020 roku przedstawiać będziemy migawki z kościańskich obchodów Święta Niepodległości w latach poprzednich.

Z całego serca życzę Państwu zdrowia, a także sił i wiary, które pozwolą przetrwać ten trudny dla wszystkich czas.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Miasta Kościana

/-/ Piotr Ruszkiewicz