Programy UE

08 września 2021

Wojciech Skrzypczak lekarz chirurg odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi

W środę 8 września 2021 r. Burmistrz Miasta Kościana spotkał się z odznaczonym kościańskim lekarzem Wojciechem Skrzypczakiem. Pogratulował otrzymania Krzyża Zasługi i złożył podziękowania za wysokie zaangażowanie w pracy zawodowej, działalność na rzecz lokalnej społeczności i popularyzowanie sportu pływackiego.

Wręczenie odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się w dniu 27.08.2021 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Nadawane jest ono m.in. obywatelom, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych codziennych obowiązków.

 

Wojciech Skrzypczak – lekarz-chirurg w SPZOZ Kościan, działacz społeczny, prezes Kościańskiego Towarzystwa Pływackiego od października 2013 roku.

Pan Wojciech Skrzypczak jest na co dzień docenianym i cieszącym się zaufaniem wśród lokalnej społeczności  lekarzem – chirurgiem z długoletnim stażem pracy. W swojej pracy ratuje ludzkie życie i zdrowie, nie odmawiając nikomu pomocy, czy też porady. Poza wykonywaną pracą zawodową Pan Skrzypczak jest też zasłużonym animatorem i popularyzatorem sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest założycielem Kościańskiego Towarzystwa Pływackiego działającego w mieście Kościanie, które to funkcjonuje pod jego auspicjami od 8 lat. Pływanie jest jego pasją, którą skutecznie zaraża innych, a dzięki jego postawie i zaangażowaniu towarzystwo zrzesza licznych członków. Zajęcia grupy pływackiej towarzystwa odbywają dwa razy w tygodniu po 1,5 godz. nieprzerwanie od wielu lat. Zawodnicy startujący w barwach towarzystwa w zawodach pływackich niejednokrotnie zdobywali podium. Działalność ta ma podłoże non-profit, a udział w treningach i zawodach organizowanych przez Pana Skrzypczaka może wziąć każdy mieszkaniec regionu (nieodpłatnie). Poświęcając swój prywatny czas zorganizował,  przy współudziale Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie, zawody pływackie dla dzieci i młodzieży z powiatu kościańskiego, które z roku na rok cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Kontynuowanie tych przedsięwzięć przerwała niestety pandemia. Pierwsze zawody odbyły się w roku 2016, kolejne w 2017, 2018 i 2019. Zawody te oprócz promocji pływania miały również każdorazowo przesłanie patriotyczne, gdyż odbywał się w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymywali drobne upominki, a najlepsi medale i puchary. Pan Wojciech Skrzypczak posiada niebagatelną osobowość, entuzjazm, kulturę osobistą, którymi zjednuje sobie całe otoczenie, co przekłada się także na atmosferę jego przedsięwzięć przyciągających lokalnych adeptów pływania.