Programy UE

Kościan Dziękuje 2008

W celu uregulowania spraw związanych z nagradzaniem osób zasłużonych dla Kościana, w czerwcu 2007 roku radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia nagrody miasta Kościana „KOŚCIAN DZIĘKUJE”. Zgodnie z jej zapisami, Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody raz w roku, a wręczana jest przy okazji Święta Miasta. Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą: Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana, komisje stałe i kluby radnych Rady Miejskiej Kościana, Burmistrz Miasta Kościana, Rady Osiedli, zarejestrowane stowarzyszenia oraz organizacje społeczne i gospodarcze działające na terenie miasta oraz co najmniej 50 mieszkańców miasta.

W 2008 roku wpłynęło pięć wniosków o przyznanie nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE”. Kapituła, w dniu 22 kwietnia br., po przeanalizowaniu wszystkich wniosków, podjęła uchwałę w sprawie przyznania nagrody Zygmuntowi Cichockiemu, Soni Stachowiak oraz Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „TROPS SPRAWNI – RAZEM”. O przyznanie statuetki Zygmuntowi Cichockiemu wnioskowało Towarzystwo Śpiewu „Lutnia”, Soni Stachowiak – 50 mieszkańców Kościana, a UKS „TROPS SPRWNI – RAZEM” – Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie. Nagrodę Miasta Kapituła przyznała Zygmuntowi Cichockiemu w uznaniu za zasługi dla rozwoju ruchu chóralnego Kościana, Soni Stachowiak za szczególne zaangażowanie w działalność charytatywną na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych, zaś Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „TROPS SPRWNI – RAZEM” za wszechstronną działalność sportową na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Wręczenie Nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE” miało miejsce podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Kościana inaugurującej XXII Dni Kościana, w dniu 6 czerwca 2008

Laureaci „Kościan Dziękuje” 2008


Pan Zygmunt Cichocki otrzymał statuetkę „KOŚCIAN DZIĘKUJE” za szczególne zasługi dla rozwoju ruchu chóralnego Kościana. Zygmunt Cichocki urodził się w Kościanie w 1936 roku. Już od najmłodszych lat czynnie uczestniczył w kulturalnym życiu miasta Kościana. Jeszcze jako licealista został asystentem chóru licealnego oraz członkiem zespołu tanecznego działającego w liceum, a także zespołu pieśni i tańca przy ZZK w Kościanie. W 1954 roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 3 w Kościanie, w której oprócz nauczania muzyki, zajmował się prowadzeniem chóru, zespołu wokalnego i zespołu akordeonistów. W 1968 roku, po ukończeniu Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, rozpoczął pracę z młodzieżą jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Kościanie. W latach 1960 – 2006 był kierownikiem artystycznym Towarzystwa Śpiewu „LUTNIA”, a w latach 1984 – 2004 był dyrygentem męskiego chóru „ARION”. Kontynuował dzieło wielkich kościańskich dyrygentów: ks. dr Józefa Surzyńskiego, Stanisława Wojciechowskiego, Kazimierza Roszaka, Tadeusza Kościówa. W różnym czasie prowadził liczne chóry szkolne i zakładowe. Przez wiele lat pracy jako pedagog, dyrygent i kierownik artystyczny chóru, wyszkolił wielu utalentowanych adeptów sztuki wokalnej. Jest on nie tylko wielkim popularyzatorem i miłośnikiem muzyki, ale również jej twórcą. Opracował liczne pieśni na chór a cappella, na zespoły wokalne z towarzyszeniem fortepianu oraz pieśni tematyczne związane z uroczystościami i okolicznościowymi rocznicami. Jest m.in. autorem hejnału miasta Kościana, który codziennie rozbrzmiewa z wieży ratuszowej, współautorem widowiska regionalnego „Wesele kościańskie”. Działalności Zygmunta Cichockiego stanowi godny naśladowania przykład krzewienia, rozpowszechniania i kultywowania zamiłowania do muzyki wśród wszystkich pokoleń kościaniaków.

Niestety, w dniu 7 czerwca 2008 r., w wieku 72 lat, Zygmunt Cichocki zmarł w Kościanie. Kultura muzyczna Wielkopolski poniosła wielką stratę - odszedł wybitny muzyk i dyrygent.


Pani Sonia Stachowiak otrzymała statuetkę „KOŚCIAN DZIĘKUJE” za szczególne zaangażowanie w działalność charytatywną na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych. Sonia Stachowiak urodziła się w Kościanie w 1977 roku. Pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w I Liceum Ogólnokształcącym. Jednak poza pracą zawodową, cały swój czas poświęca na pomoc chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Swoją działalność charytatywną rozpoczęła w 2002 r. Dzięki jej inicjatywom i zaangażowaniu, przeprowadzone zostały liczne operacje chirurgiczne, zakupione leki i środki oraz sprzęt rehabilitacyjny dla ciężko chorych dzieci, na które nie byłoby stać ich rodzin. Aby zrealizować swoje idee, współpracuje z członkami Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Anety Sieniawskiej, a w celu pozyskania środków finansowych organizuje Bale Charytatywne. Pomoc i wsparcie dla potrzebujących, zrozumienie i dobroć – to cechy, którymi Sonia Stachowiak kieruje się w swojej aktywności charytatywnej, zdobywając sobie tym samym trwałe miejsce w pamięci i sercu osób, którym pomaga.


Uczniowski Klub Sportowy „TROPS SPRAWNI – RAZEM” otrzymał statuetkę „KOŚCIAN DZIĘKUJE” za wszechstronną działalność sportową na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowski Klub Sportowy „Trops Sprawni – Razem” działa od 1997 roku przy Zespole Szkół Specjalnych w Kościanie. Swoją działalności, opartą na wolontariacie, obejmują niepełnosprawne dzieci i młodzież z całego powiatu. Największą część działalności Klubu, obok organizacji turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych i biwaków, stanowi sport. Działacze UKS prowadzą zajęcia z młodzieżą z różnych dziedzin sportowych (koszykówka, piłka nożna, lekkoatletyka, pływanie, tenis stołowy, siatkówka, piłka ręczna), dzięki czemu młodzi klubowicze mają możliwość startu w imprezach sportowych o randze mistrzostw regionu, województwa, Polski i zawodów międzynarodowej. Dzięki organizowanym przez UKS „Trops Sprawni – Razem” różnorodnym imprezom sportowym, przełamywane są bariery i stereotypy, zaś najmłodsi uczestnicy mają sposobność do odkrywania swoich możliwości i umiejętności.